Żałoba – jak dobrze ją przeżyć?

Czym jest żałoba i jakie są jej etapy?

Żałoba po śmieci bliskiej nam osoby to naturalny stan, który objawia się często wstrząsem, niedowierzaniem oraz uczuciem szoku po utracie kogoś bliskiego. Drugi etap to tak zwany stan kurczenia się w sobie. Wtedy osoba znajdująca się w takim stadium odczuwa bolesne poczucie utraty w połączeniu z uczuciem niesprawiedliwości, gniewu wraz z wyrzutami sumienia. Ostatni etap – etap adaptacji – to czas, w którym osoba będąca w żałobie próbuje dostosować się do nowej sytuacji, akceptuje uczucie związane z utratą.

Każdy z tych etapów jest całkowicie naturalny oraz przede wszystkim prawidłowy. Emocje towarzyszące w dwóch pierwszych fazach sprawiają wiele bólu i smutku, jednak jest to w zupełności potrzebne i prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Pozwalając sobie przechodzić przez każdy etap, dajemy sobie szansę na zachowanie równowagi psychicznej.

Jak uczcić pamięć o naszych bliskich zmarłych?

Niebawem 1. listopada – Święto Zmarłych. Okres ten jest dla nas czasem zadumy, żałoby, nieraz bardzo często smutku po stracie bliskich. Mimo to chcemy uczcić pamięć o naszych bliskich zmarłych oraz z pełnym sentymentem ich powspominać. W naszym kraju doskonale wiemy, że głównym zwyczajem tego okresu jest obecność nad grobem bliskich zmarłych oraz symboliczne zapalenie znicza.


Co kraj to obyczaj – jak Święto Zmarłych obchodzą inne kraje?

Większość krajów posiada swoje oryginalne dla nas sposoby na uczczenie pamięci o swoich bliskich. Poniżej przedstawimy Francję, Japonię, Ekwador oraz Filipiny.

We Francji Święto Zmarłych nazywane jest La Toussaint. Francuzi podobnie jak my, odwiedzają groby swoich bliskich, jednak nie mają oni w zwyczaju zapalać zniczy na ich grobach.

W Japonii natomiast Święto Zmarłych nosi nazwę Bon. Przypada ono w połowie lipca lub sierpnia, w zależności od regionu. Według wiary Japońskiej w tym okresie dusze zmarłych powracają na ziemię. Japończycy ustawiają na progach swoich domów latarnie, czyli tzw. ognie powitalne. W zwyczaju tamtej kultury są także tańce rytualne, które odbywają się przed świątyniami. Dodatkowo Japończycy, aby uczcić pamięć bliskich zmarłych, budują specjalne ołtarze, poświęcone czci zmarłych. Święto Zmarłych w Japonii nie jest dniem wolnym od pracy, jednak wielu obywateli zgłasza taki dzień i jedzie w rodzinne strony.

W Ekwadorze mają miejsce wspomnienia w szczególności przy bogato zastawionym stole. Świętuje się bardzo rodzinnie, wszyscy zasiadają do wspólnego częstowania tradycyjnymi potrawami oraz biesiadowania. Spożywają wtedy m.in. chleb guagua, który kształtem przypomina dziecko. Społeczności Indiańskie odwiedzają groby swoich zmarłych, przynosząc im w ofierze ich ulubione potrawy. Często grają także przy grobach w kości. Chcą oni z nimi w ten sposób porozmawiać. Wierzą, że każdy wyrzucony numer oznacza potrzeby lub problemy zmarłego.

Świętowanie 1 listopada na Filipinach również jest dość oryginalne w porównaniu z naszymi tradycjami i obchodami. Dość popularne jest ustawianie namiotów przy grobach zmarłych, a wspomniane groby dekorują kolorowymi ozdobami. Świętują oni całą noc – grają i śpiewają w imieniu tych, którzy odeszli.

Niezależnie w jakim kraju obchodzi się żałobę oraz chce się uczcić pamięć o zmarłych, trzeba pamiętać, że pełna świadomość przeżywania tych etapów jest bardzo ważna i istotna dla naszego prawidłowego funkcjonowania.


Jeśli nie możesz dać sobie rady po stracie bliskiej osoby, skontaktuj się z naszą poradnią i pozwól sobie pomóc. Zadbaj również o osoby, które borykają się z samotnością po stracie kogoś bliskiego, a same nie wiedzą, jak sobie z tym poradzić.

10 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie