Koronawirus. Psychoterapia w dobie pandemii.

Zaktualizowano: 24 mar 2020

"Kluczowe jest ograniczenie do niezbędnego minimum bezpośrednich kontaktów międzyludzkich" - tak brzmi pierwsze zalecenie Sekcji Naukowej Psychoterapii Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, w związku z pracą terapeuty i superwizora na czas trwania pandemii. Środowisko psychiatryczne, a także liczne środowiska psychoterapeutyczne podkreślają jak ważne jest zachowanie osobistego bezpieczeństwa, bezpieczeństwa naszych bliskich oraz pacjentów. Odwołując się do społecznego oraz profesjonalnego obowiązku, by przyczynić się do zmniejszenia ryzyka niekorzystnego przebiegu pandemii, rekomendują przejście na formę terapii on-line.

fot. pl.freepik.com

Terapia on-line jest dyskusyjną formą pomocy, nie zawsze uznawaną przez niektóre środowiska psychoterapeutyczne. Do tej pory nie wszyscy terapeuci decydowali się na taką formę współpracy z pacjentem, jedni podejmowali się tego tylko w przypadku kiedy pacjent nie miał innej możliwości, inni pod warunkiem, że pacjent i tak kilka razy pojawi się fizycznie w gabinecie, jeszcze inni uznawali ją za pełnowartościową formę pomocy na równi z terapią stacjonarną.

Wątpliwości dotyczące terapii on-line schodzą na dalszy plan w momencie kiedy zagrożone jest nasze bezpieczeństwo. Stąd różne podejścia psychoterapeutyczne jednogłośnie zarekomendowały terapię on-line jako narzędzie umożliwiające zapewnienie ciągłości trwających procesów psychoterapeutycznych oraz pozwalające na świadczenie wsparcia osobom będącym w kryzysie w związku z obecnie panującą sytuacją.


Sekcja Naukowa Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego zaleca by instytucje umożliwiły prowadzenie terapii on-lnie, a "kontakt osobisty powinien być podejmowany jedynie w sytuacjach, w których w sposób jednoznaczny jest to wymagane z powodu charakteru objawów pacjenta". Konsultant krajowy ds. psychoterapii dzieci i młodzieży również rekomenduje udzielanie świadczeń w formie on-line w pracy indywidualnej z dziećmi i młodzieżą oraz w przypadku terapii rodzin.

Liczne środowiska zajmujące się zdrowiem psychicznym zwracają uwagę na wpływ obecnej sytuacji na możliwość nasilania się lub wręcz pojawiania objawów psychopatologicznych i podkreślają istotność zapewnienia pacjentom opieki, również poprzez systemy teleinformatyczne.

Powiązane artykuły:

Jak się przygotować do sesji terapeutycznej on-line?

16 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie