Jak się przygotować do sesji terapeutycznej on-line?

Zaktualizowano: 12 lip 2020

Terapia na odległość jest powszechnie znana już od czasów Sigmunda Freuda, który wykorzystywał wymianę listową z pacjentami w swojej pracy terapeutycznej. Jest to też forma od lata wykorzystywana w interwencji kryzysowej w postaci telefonów zaufania, które udzielają pomocy w wielu krajach na całym świecie. Nowoczesną kontynuacją praktyki pomagania na odległość wykorzystywaną współcześnie w pracy z pacjentami jest psychoterapia on-line.

Kiedy z niej skorzystać, jak działa i jak się do niej przygotować? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w naszym artykule.

zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com
zdjęcie utworzone przez drobotdean - pl.freepik.com

Kiedy mogę skorzystać z pomocy on-line?

Odpowiedź na to pytanie to: w każdym przypadku kiedy podjęcie terapii stacjonarnej jest niemożliwe a stan pacjenta nie wymaga innej formy pomocy. Bardzo często pacjencji wybierają taką formę pracy z terapeutą kiedy na przyjście do gabinetu nie pozwala im stan zdrowia, praca, czy inne zobowiązania. Psychoterapię on-line wybierają również osoby mieszkające zagranicą lub w miejscu gdzie dostęp do specjalistów jest mocno ograniczony. Jest to forma spotkania z psychoterapeutą proponowana również w sytuacji kiedy pacjent jest w trakcie psychoterapii stacjonarnej, ale z różnych przyczyn nie będzie mógł w niej uczestniczyć przez dłuższy czas, a nie chce przerywać procesu terapeutycznego.

Czy psychoterapia on-line działa?

Uczestnicząc w terapii online korzystamy z podobnych czynników leczących co podczas spotkań twarzą w twarz np. widzimy się w czasie rzeczywistym, mamy dostęp do komunikacji werbalnej i niewerbalnej, utrzymujemy kontakt wzrokowy, zawierany jest sojusz terapeutyczny, praca ciała jest widoczna, można na nią reagować i uwzględniać w procesie terapii. Ponadto skuteczność terapii on-line w dużej mierze opiera się na obecności psychicznej terapeuty, budowaniu relacji opartej na uważności, otwartości i zaufaniu, co jest możliwe pomimo braku obecności fizycznej. Terapia w takiej formie (tak samo jak terapia stacjonarna) odbywa się z zachowaniem regularności spotkań, a w przypadku zdarzeń losowych wręcz umożliwia zachowanie ciągłości kontaktu z psychoterapeutą, co również przyczynia się do efektywności procesu terapeutycznego.


Jak się przygotować do sesji przez Skype?

  1. Zadbaj o spokojne miejsce do rozmowy, takie jak gabinet, czy pusty zamknięty pokój.

  2. Zadbaj o to, aby w Twoim najbliższym otoczeniu było jak najmniej rozpraszaczy, tzn. wyciszony telefon, brak zwierząt w pokoju, itp.

  3. Ustaw laptopa na stabilnym, nieruchomy podłożu.

  4. Na 15 min. przed planowaną sesją sprawdź, czy masz sprawne łącze internetowe, czy działa kamera oraz mikrofon w Twoim laptopie. Ustaw kamerkę tak, żebyś był/a dobrze widoczny/a.

  5. Przy drzwiach możesz ustawić włączone cicho radio, wiatrak lub coś co będzie zagłuszało/zniekształcało dźwięki wydobywające się z pokoju. Upewnij się, że nie będzie to przeszkadzało w prowadzeniu rozmowy z terapeutą.

  6. W trakcie sesji korzystaj ze słuchawek, pozwoli Ci to lepiej słyszeć terapeutę i może zapewnić większy komfort w trakcie rozmowy.

  7. Jeśli nie mieszkasz sam/a spróbuj ustalić z terapeutą taką godzinę sesji, kiedy najmniej osób przebywa w mieszkaniu, poproś również współlokatorów o to, żeby nie przeszkadzali Ci w ciągu najbliższej godziny. Jeśli osoby, z którymi mieszkasz, wiedzą, że korzystasz z terapii, mogą być otwarte również na prośby np. o to, żeby w tym czasie zostały u siebie w pokoju, zajęły się czymś absorbującym.

  8. Jeśli towarzyszą Ci obawy związane z taką formą terapii podziel się tym ze swoim terapeutą. Możecie wykorzystać początek spotkania na omówienie istotnych dla Ciebie kwestii.

  9. Jeśli nie masz prywatności, wykorzystaj swój telefon z dostępem do internetu i wybierz się na spacer w zaciszne miejsce - las, park, łąka...możesz również na 50 min. rozgościć się w samochodzie. Terapia nie zawsze musi odbywać się w czterech ścianach :)


62 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie