Jak dbać o kondycję psychiczną i zachować równowagę w życiu codziennym?

Zaktualizowano: 13 paź 2020

Po ciepłym i słonecznym lecie przyszła pora na jesień. Pomimo pięknych, kolorowych liści nie wszyscy są zwolennikami tej pory roku. Szczególnie jeśli pojawia się codzienna szaruga, mgła, deszcz, a dni stają się bardzo krótkie. Często w tym okresie osoby wrażliwe lub borykające się z problemami zapadają w stan przygnębienia oraz braku motywacji do działania. Co zrobić, by polepszyć nasze samopoczucie? W tym artykule przedstawimy Wam kilka bardzo prostych wskazówek, które pozwolą odkryć w ponurych jesiennych dniach prawdziwą radość.Jak poprawić sobie nastrój?

Przede wszystkim pozwólcie sobie na chwilę wytchnienia, odpoczynku, zwolnienia. Nie chodzi tutaj o rezygnację ze swoich codziennych obowiązków, a raczej o możliwość odpuszczenia w te dni, w które nie czujecie się w pełni efektywni i skłonni do intensywnych działań. Pamiętajcie, nie zawsze musicie działać na sto procent, czasem warto odpuścić. To też jest dobre.


Wykorzystajcie długie jesienne wieczory na poszerzenie swoich zainteresowań i pasji. Możecie skoncentrować się na rozwoju osobistym, korzystając z tak wielu możliwości, które są ogólnodostępne, np. aplikacje, e-booki, podcasty. Wybierzcie to, co naprawdę chcielibyście robić, o czym marzycie i co wiecie, że sprawi Wam przyjemność.


Poprawcie sobie nastrój poprzez zwykłe codzienne czynności. Pomoże Wam w tym przygotowanie pysznej herbaty w ulubionym kubku, obejrzenie dobrego film, przeczytanie książki. Zachęcamy Was również do aktywności fizycznej – spacery na świeżym powietrzu, joga, ćwiczenia rozciągające ciało.


I co najważniejsze, nie zapominajcie o kontakcie z innymi osobami. Zadzwońcie do swojej przyjaciółki, dobrego kolegi, zapytajcie co słychać u kuzynki, jeśli możecie przyjdźcie z ciastem do mamy lub zajrzyjcie do brata. Rozwijajcie kontakty z osobami, przy których czujecie się dobrze i spokojnie. W ten sposób zadbacie o swoje wewnętrzne bezpieczeństwo i uzyskacie poczucie wsparcia.


Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego 2020

10. października obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W tym roku wydarzenie to ma jeszcze większe znaczenie. Panująca sytuacja związana z pandemią koronawirusa wprowadza wiele niepokoju oraz niestabilności. Wiele osób izoluje się i unika kontaktu z bliskimi lub znajomymi. Panująca niepewność dotycząca przyszłości, ciągłych zmian nakazów i zakazów wpływa na osłabienie poczucia bezpieczeństwa. Jeśli Ty nie borykasz się z takim problemem, może zauważasz go u kogoś z rodziny lub znajomych? Postaraj się mu pomóc. Spędź z nim czas i poświęć mu swoją uwagę. Pamiętaj, jeśli zauważasz niepokojące zmiany w zachowaniu tej osoby, koniecznie porozmawiaj z nią o wizycie u specjalisty. Często długotrwałe sygnały mogą wiązać się z koniecznością pomocy psychologa lub psychiatry.


Zachowaj równowagę i zadbaj o swój wewnętrzny spokój.

Znajdź czas tylko dla siebie!

31 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie